Followers

SToRY BeSt IbU..

Saturday, July 3, 2010

FELDA... tempatku dibesarkan...

alt
Program tanam semula mula dilaksanakan pada tahun 1984. 

Sehigga kini terdapat lebih kurang 171 tanah rancangan 
di seluruh negara telah terlibat dalam program tanam 
semula. Program tanam semula ini melibatkan peneroka 
sawit dan peneroka getah.

  
                                                                     
Faedah Tanam Semula
 Pengurusan kebun dijalankan secara berkelompok  
 Kos dapat dikawal ditahap yang rendah 
 Kebun diurus secara sistematik mengikut amalan agronomi 
 Menggunakan bahan tanaman yang dijamin berkualiti  
 Pengurusan yang berpengalaman 
 Sumber dana FELDA yang mencukupi

Menerima faedah insentif dan kemudahan FELDA
seperti bonus produktiviti, lebihan hasil dan lain-lain  



  • Click to open image!
  • Click to open image!
  • Click to open image!
  • Click to open image!
  •  
     
Faedah Masa Depan

 Kebun diuruskan dengan sistematik dan baik untuk 
mendapat penghasilan yang tinggi

Peneroka mendapat pendapatan yang stabil setiap bulan

Pengurusan berskala besar lebih menjimatkan kos berbanding 
pengurusan individu

 Peneroka boleh menambah pendapatan dengan melibatkan 
diri dalam usaha sampingan

 Bagi peneroka yang telah berusia, uzur,
 janda dan sebagainya, kebun diuruskan dengan baik dan mereka

 hanya  menerima pendapatan tetap setiap bulan

Mengelakkan eksploitasi orang tengah seperti memajak, 
menyewa dan membeli hasil tanpa kawalan harga

Peneroka mendapat khidmat dari FELDA yang 
mempunyai kepakaran dalam pengurusan ladang



Kemajuan Tanam Semula


Sehingga Disember 2008, FELDA telah 
melaksanakan program tanam semula di 
kawasan seluas 306,591 hektar bagi tanaman 
sawit dan 42,910 hektar bagi tanaman getah.

Perlaksanaan ini melibatkan seramai 87,214 
orang peneroka di seluruh negara.


 Berikut adalah pecahan kawasan tanam semula 
dan bilangan peneroka yang terlibat :
   
DiurusLuas (Hektar)Bilangan Peneroka
SawitGetahJumlah
FELDA37,15534,27771,43219,330
Pemulihan FELDA5,2024,3619,5633,400
FTPSB206,4464,272210,71850,843
Jumlah248,80342,910291,71373,573
Sendiri57,788-57,78813,641
Jumlah Besar306,59142,910349,50187,214



Semasa tanam semula bersama FELDA, peneroka diberikan 
sara hidup dan pendahuluan pendapatan pada kadar seperti berikut:




  • Click to open image!
  • Click to open image!
  • Click to open image!
  •  





Hasil buah relai yang kami kutip...













dan sekarang diwujudkan 

....
generasi kedua... Anak peneroka FELDA...







1 comment:

Wife Mr.Em ~ Ibu Mr.Aqil said...

bestkan jadi anak felda.. bersusah payah dahulu bersenang2 kemudian buatkan k.yati lebih menghargai sesuatu yg k.yati dan keluarga miliki skrg.. pengorbanan besar arwah ayah utk anak&isterinya di kemudian hari.. itupun ada yg dengki duk tabur fitnah kata felda bankrap.. ntah apa2..


Free Chip Walking ani MySpace Cursors at www.totallyfreecursors.com
Related Posts with Thumbnails